You are currently viewing Budowa nowego przedszkola ukończona

Budowa nowego przedszkola ukończona

Ostatnie lata w gminie Serock przyniosły liczne inwestycje, w tym szczególnie istotne inwestycje związane z placówkami oświatowymi. Warto wspomnieć choćby o utworzeniu nowoczesnej stołówki w szkole podstawowej w Serocku, budowie przedszkola w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Woli Kiełpińskiej, czy wybudowaniu sali gimnastycznej przy szkole podstawowej w Jadwisinie, którą uroczyście otwieraliśmy w listopadzie. Dziś nasza uwaga koncentruje się na Zegrzu, gdzie w nowo wybudowanym budynku przedszkola odbył się dzień otwarty.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, Pani Anna Brzezińska – Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego, dyrektorzy gminnych placówek oświatowych, przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy w Serocku i jednostek organizacyjnych, przedstawiciele Rady Osiedla Zegrze, przedstawiciele wykonawcy, a także przedstawiciele zegrzyńskiej rady rodziców, grono pedagogiczne i oczywiście najszczególniejsi goście, czyli mali podopieczni przedszkola, którzy przygotowali na tę uroczystość świąteczne piosenki. Zgromadzonych na uroczystości witał Wodnik Szuwarek, który patronuje zegrzyńskiemu przedszkolu.

Szczególna realizacja w szczególnym miejscu

Aby w ogóle myśleć o modernizacji dawnego budynku przedszkola w Zegrzu, należało zacząć od konieczności dostosowania go do obecnie obowiązujących standardów architektonicznych. Tak zrodziła się idea utworzenia w tym miejscu obiektu łączącego funkcję przedszkolną i żłobkową. W ramach inwestycji powstał więc zupełnie nowy budynek – tworzony metodą modułową – w którym wybudowano cztery sale dydaktyczne, kuchnię, kotłownię, pomieszczenia administracyjne i szatnię. Co istotne – roboty, które zaczęły się wiosną tego roku, prowadzone były w sposób niezakłócający pracy przedszkola. W drugim etapie, który jest realizowany obecnie, przebudowany zostanie dawny budynek przedszkola, gdzie już za kilka miesięcy zacznie funkcjonować żłobek.

– Budynek jest całkowicie energooszczędny, a jego ściany są dyfuzyjne, co oznacza, że oddychają jak ludzka skóra, powodując utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci i tworząc wewnątrz mikroklimat, który sprzyja zdrowiu i sprawi, że nigdy nie będzie tu warunków do rozwoju pleśni. Budynek został zbudowany metodą prefabrykowaną, dzięki czemu jest energooszczędny, zdrowy dla użytkowników, a produkcja materiałów wykonania ma ograniczony ślad CO2 w produkcji – komentuje Tomasz Balcerowski, Prezes Zarządu grupy Ekoibud.

– Nowoczesne przedszkole było marzeniem mieszkańców Zegrza od lat, cieszę się, że dziś taki obiekt powstał i został wzbogacony o żłobek gminny. To zadanie nie udałoby się bez wielkiej przychylności radnych, dla których inwestycje w oświatę są jednymi z priorytetowych, bo służą najmłodszym. Serdecznie za to dziękuję. Dziś wiemy, że ta inwestycja i wszystkie związane z nią decyzje były słuszne, a sama placówka posłuży kolejnym pokoleniom mieszkańców gminy – Sławomir Osiwała, Radny Rady Miejskiej w Serocku.

– Wszyscy jesteśmy zgodni co do tego, że to przedsięwzięcie musiało być zrealizowane w tym miejscu, właśnie w tym czasie. Infrastruktura gminna i budynki użyteczności publicznej, także placówki oświatowe – powinny podążać za oczekiwaniami mieszkańców i lokalowo spełniać potrzeby ich liczbie. Cieszę się, że w rozbudowanym budynku przedszkola w Zegrzu podopieczni będą mieli świadczoną opiekę i zapewnioną edukację w komfortowych warunkach, a także, że oddamy do użytkowania pierwszy gminny żłobek. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tej inwestycji: Radnym Rady Miejskiej w Serocku, pracownikom Referatu Przygotowania i Realizacji Inwestycji, z Panią Kierownik Moniką Głębocką-Sulima na czele, całej kadrze oświatowej – z Panią Alicją Melion, Dyrektorem Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli na czele oraz Pani Barbarze Kołeckiej, Dyrektor Przedszkola Samorządowego im. Wodnika Szuwarka w Zegrzu, Wykonawcom z firmy Ekoinbud, którzy stworzyli tę nowoczesną przestrzeń. Szczególne podziękowania kieruję na ręce Pani Anny Brzezińskiej, Przewodniczącej Komisji Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu Sejmiku Województwa Mazowieckiego , która od lat wspiera nasze lokalne przedsięwzięcia.

Zadanie „Utworzenie oddziałów żłobkowych poprzez rozbudowę budynku przedszkola” polega na rozbudowie istniejącego przedszkola w Zegrzu wraz z zagospodarowaniem terenu, w wyniku czego powstała nowa część przedszkolna (etap I), wzniesiona w energooszczędnej technologii drewnianej i część żłobkowa (etap II), na którą zostanie zaadaptowany istniejący budynek oraz zagospodarowanie terenu z drogą wewnętrzną, miejscami postojowymi i placami zabaw od strony południowej. Zadanie jest realizowane w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

Na zadanie otrzymaliśmy środki z dotacji celowej z budżetu Województwa Mazowieckiego na dofinansowanie realizacji zadań w ramach Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego w kwocie 4 000 000, 00 zł. Dodatkowo na budowę etapu I rozbudowa przedszkola otrzymaliśmy środki z budżetu państwa z dotacji celowej w kwocie 1 156 373,00 zł.

Za rozbudowę placówki oświatowej w Zegrzu odpowiada konsorcjum dwóch firm z Gdańska: Firma Budowlana Ekoinbud SP. z o.o. Sp.k. i Ekoinbud SP. z o.o. Zakończony został etap I zadania rozbudowa budynku przedszkola, natomiast etap II obejmujący przebudowę wraz ze zmianą sposobu użytkowania starej części budynku przedszkola na żłobek jest trakcie realizacji. Całkowity koszt inwestycji wyniesie ok. 11 mln zł.

Źródło: Informator Gminy Serock 12/2023